Mamucia Dolina

Witryna w trakcie przebudowy.

W sprawach związanych z ofertą turystyczną Mamuciej Doliny zachęcamy do kontaktu pod nr tel. 606 650 386 / 86 217 86 86 lub pod adresem email: m.dabrowski@mamuciadolina

Nr konta bankowego: 91 2030 0045 1110 0000 0175 9890

fb
Biebrza

Ornitologia nad Biebrzą

Można powiedzieć, że ptaki jeszcze na długo przed ludźmi doceniły Biebrzę i okalające ją bagna. Szacuje się, że można tu spotkać nawet 270 gatunków, z czego tylko ich część wije tu gniazda, a reszta zatrzymuje się jedynie na jakiś czas by żerować i nabrać sił, nim wyruszy w dalszą drogę. W porę dostrzeżone i otoczone opieką, tutejsze tereny stały się celem pielgrzymek ornitologów, zarówno zawodowców jak i amatorów, z całego świata.

Skrzydlate rarytasy

 

Nieprzypadkowo symbolem nadbiebrzańskich bagien i całej doliny Biebrzy jest wodniczka - niewielki ptak, z pozoru podobny do pospolitego wróbla. Ptaki te, mimo że hołdujące dość swobodnym obyczajom (zwykle każde pisklę w gnieździe ma innego ojca), to obecnie gatunek zagrożony już wyginięciem. Swoją ostoją uczynił tutejsze bagna, które są jego największym skupiskiem w całej Unii Europejskiej.

 

Podobnie jak to jest w przypadku wodniczki, także inne niezwykle rzadko już występujące ptaki uczyniły sobie z Biebrzy swoją ostoję. W tym orły bieliki, wymierające orliki grubodziobe, puchacze, sowy czy bataliony. Wystarczy lornetka, dobry przewodnik i odrobina szczęścia a dostrzec można skrzydlate okazy widziane do tej pory jedynie w zoo czy programach przyrodniczych.

 

Gdzie na ptaki?

 

Prawdziwy spektakl nad Biebrzą ptaki odgrywają wiosną, kiedy to nad bagienne siedliska nadlatują majestatycznie wyglądającymi formacjami gatunki wędrowne: łabędzie, gęsi, czajki czy żurawie. Całego ptasiego bogactwa nie sposób wyliczyć jednym tchem, podobnie jak miejsc, gdzie można stanąć i nawet nieuzbrojonym okiem podziwiać bogactwo skrzydlatej fauny. Te wędrowne ptaki można właściwie spotkać na całym terenie (najlepiej tym nie porosłym trzciną, po wypasie lub wykoszone), przy czym udostępnione dla turystów są pewne szlaki wytyczone przez park, liczne punkty widokowe we wsiach no i okolice dróg publicznych.

 

Nie mniej ważne jak pytanie: gdzie na ptaki, jest również określenie, kiedy i na jakie. Często z racji wiosennych rozlewisk niektóre miejsca nie będą dostępne, ale to niska cena za możliwość obcowania z wymierającymi gatunkami w ich naturalnym środowisku. Amatorzy bezkrwawych łowów na ptaki, poza obowiązkowym przyjazdem wiosną (noclegi rezerwować trzeba z dużym wyprzedzeniem), winni też wiedzieć, że Biebrza pod względem ornitologicznym jest również atrakcyjna nawet późnym latem, a niektóre gatunki np., myszołowa da się zaobserwować tu zimą.

Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdz czy mamy dla ciebie cos ciekawego!

logo
ul. Szostaki 13
18-420 Jedwabne

Tel. 606-650-386

E-mail: biuro@mamuciadolina.pl
sprawdz na mapie